Συγχωνεύεται με το Παν. Πελοποννήσου η ΣΤΕ του ΤΕΙ Δυτ. Ελλάδας- Έδρα της νέας Σχολής Μηχανικών η Πάτρα

Σε πολύ καλό κλίμα οι συναντήσεις του Κ. Γαβρόγλου με τα όργανα διοίκηση του Παν. Πελοποννήσου και των ΤΕΙ

Σε εξαιρετικά καλό κλίμα πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Βουλή, η συνάντηση του υπουργού Παιδείας Κώστα Γαβρόγλου με τους Πρυτάνεις του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και των ΤΕΙ Πελοποννήσου και Δυτικής Ελλάδας.

Η συνάντηση , αν και είχε διερευνητικό χαρακτήρα ο υπουργός Παιδείας, ανακοίνωσε στους Πρυτάνεις, ότι μέχρι την Πέμπτη θα ανακοινώσει:

Α. Τη νέα Αρχιτεκτονική΅ του νέου Πανεπιστημίου Πελοποννήσου που θα προκύψει από την συγχώνευση με το ΤΕΙ Πελοποννήσου και της ΣΤΕ του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδος.

Η ΣΤΕ θα γίνει Σχολή Μηχανικών, τετραετούς φοίτησης, με έδρα την Πάτρα. Τα τμήματα της Σχολής Μηχανικών θα προσδιοριστούν τις επόμενες ημέρες.

Β. Το νέο Πανεπιστήμιο Πατρών το οποίο θα περιλαμβάνει τις υπόλοιπες Σχολές του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας, αν και παραμένει:

- ο προβληματισμός για τα τμήματα της ΣΕΥΠ, και,

-ο προσδιορισμός των τμημάτων Γεωπονίας που θα ενταχθούν στη Σχολή Γεωπονίας.

Πριν από αυτή τη συνάντηση ο υπουργός Παιδείας συζήτησε και με τους Κοσμήτορες του ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας, όπου έκανε επίσης τις προαναφερόμενες ανακοινώσεις.

ΠΗΓΗ:www.esos.gr

Τροπολογία για τα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία
Το σχέδιο για αύξηση των εισακτέων στις Στρατιωτικ...