Ν. Κεραμέως: Κανονικά στις 8.15 θα ανοίγουν τα σχολεία από Σεπτέμβριο

"Δεν είναι πάντως στις πρώτες προτεραιότητές μας. Έχουμε πάρα πολλά επείγοντα ζητήματα που αναφέρονται στην παιδεία και σκοπεύουμε να εστιαστούμε σε αυτά".

«Δεν θα αλλάξει τίποτα στο ωράριο λειτουργίας των Δημοτικών, των Γυμνασίων και των Λυκείων και θα ανοίγουν κανονικά στις 8.15 το πρωί».

Τη δήλωση αυτή έκανε η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως, μιλώντας σήμερα στον ΣΚΑΙ, και σημείωσε:

• Δεν έχει ψηφιστεί στη Βουλή κάποια τέτοια ρύθμιση.
  • Υπάρχουν πολλές πρακτικές δυσκολίαςς γι αυτή την εξαγγελία. Δεν έγινε ποτέ πράξη οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
  • Δεν είναι πάντως στις πρώτες προτεραιότητές μας.
  • Έχουμε πάρα πολλά επείγοντα ζητήματα που αναφέρονται στην παιδεία και σκοπεύουμε να εστιαστούμε σε αυτά.

Υπενθυμίζεται ότι ο πρώην υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου είχε συστήσει Επιστημονική Επιτροπή για να κάνει σχετικές προτάσεις.

Η τελευταία δήλωση που είχε κάνει ο Κ.Γαβρόγλου ήταν στις 18 Απριλίου: «Ακόμη δεν μας έχει παραδοθεί το πόρισμα. Μόλις μας παραδοθεί, θα το μελετήσουμε και θα λάβουμε τις αποφάσεις. Ας αφήσουμε την επιστημονική συλλογικότητα να κάνει τη δουλειά της και με βάση τα πορίσματα θα αποφασίσουμε».

WWW.ESOS.GR

Βάσεις 2019: Εκτιμήσεις για 100 δημοφιλείς σχολές
Υπ. Παιδείας: Παράταση υποβολής μηχανογραφικού δελ...