Αλλαγές στο ποσοστό εισακτέων στα Πανεπιστήμια για τους αποφοίτους ΕΠΑΛ - Από φέτος η εφαρμογή

Σας ενημερώνουμε ότι στο νομοσχέδιο του ΥΠΠΕΘ "Συνέργειες Πανεπιστημίων και ΤΕΙ, Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, Πειραματικά Σχολεία, Γενικά Αρχεία του Κράτους και άλλες διατάξεις", θα κατατεθεί τροπολογία με την οποία θα ρυθμίζεται το ποσοστό πρόσβασης αποφοίτων ΕΠΑΛ στα Πανεπιστήμια.

Σημειώνεται ότι:

- η συγκεκριμένη ρύθμιση θα έχει ισχύ από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2019,

- κρίνεται απαραίτητη μετά τις νομοθετικές πρωτοβουλίες με τις συνέργειες Πανεπιστημίων και ΤΕΙ για να προστατευθούν οι θέσεις για τους απόφοιτους των ΕΠΑΛ,

- πέρσι το ποσοστό εισακτέων ήταν τουλάχιστον 20% στα ΤΕΙ, 10% στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και 5% στα άλλα Πανεπιστήμια,
- υπενθυμίζεται ότι οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ έχουν τη δυνατότητα εισαγωγής σε σχολές της ειδικότητάς τους καθώς και σε μια ομάδα σχολών κοινές για όλους.
Δείτε το Μηχανογραφικό Δελτίο ΕΠΑΛ 2018 ενώ φέτος τονίζεται ότι θα υπάρχουν πολύ μεγάλες αλλαγές αφού δεν θα υπάρχουν τμήματα ΤΕΙ (θα έχουν καταργηθεί) και πλέον θα υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής στη Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων του Λιμενικού Σώματος.
Σημειώνεται ότι το νομοσχέδιο βρίσκεται στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων (ΕΜΥ) της Βουλής και αναμένεται να ψηφιστεί την ερχόμενη εβδομάδα.

ΠΗΓΗ:https://panelladikes24.blogspot.com

Μηχανογραφικό μόνο με Πανεπιστημιακά Τμήματα
Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων ειδικών μαθημάτων...